пʼятниця, 22 квітня 2011 р.

Хміль звичайний

Хміль звичайний (Humulus lupulus); з ліку­вальною метою використовують його цвіт, листя й стебла.

Хміль — усім відома дикоросла витка рослина, тому нема потреби наводити тут докладний ботанічний опис його.У науковій медицині хміль як лікарську рослину ма­ло використовують. Раніше з його шишок, або, правиль­ніше, залозок, виготовляли особливий препарат, який називається лупулін, а останнім часом хміль рекомен­дують і вживають як простий відвар при запаленнях сечового міхура (при циститі) та для заспокоєння нер­вової системи, для чого його вводять до складу так зва­ного заспокійливого чаю.

У народній медицині хміль застосовують значно шир­ше. Завдяки гіркій речовині, що міститься в хмелі, відвар з цієї рослини вживають для апетиту, при слабкості шлунка, при гастриті й навіть при хронічному проносі; як болетамувальний і заспокійливий засіб цей відвар вживають всередину й застосовують як зовнішній засіб при подразненні сечового міхура, при неврастенії, не­вралгії, радикуліті та при інших нервових хворобах. В останньому випадку накладають теплий компрес з від­вару на тазові органи й хворі місця.

Заспокійливі властивості хмелю здавна використо­вують у народній ветеринарії: міцний відвар хмелю да­ють у великій кількості худобі під час статевої тічки.

Як засіб, що тамує біль і ліквідує опух, ліки з хмелю вживають всередину при хворобах печінки й селезінки, при запаленні нирок (нефриті) й жовчного міхура (холе­циститі), а також при водянці й жовтяниці.

При масових наривах від неправильного обміну ре­човин ліки з хмелю вживають всередину, а при ^лишаях, а також і при забиттях, їх застосовують зовнішньо як примочку; при випаданні волосся відваром з цієї рос­лини миють -голову.


Як зміцнювальний і «кровоочисний» засіб, ліки з хме­лю вживають всередину при щгазі та золотусі.

Способи застосування. Відвар: 10,0—200,0; вживати по одній столовій ложці, три рази на день.
Настойка: 25,0; по 40 крапель, три рази на день.
Порошок з шишок: 1—2 г, або по пів чайної ложечки, три рази на день.
Зовнішньо: згущений відвар або мазь із нього у від­ношенні 1 : 4 на основі.
Примітка. Коли застосовуєте з лікувальною метою шишки хмелю, то суворо стежте, щоб вони не були ні пере­стиглими (тоді вони мають жовто-бурий колір), ні недозріли­ми (коли у них ще яскраво-зелений колір)."Лікарські рослини в народній медицині"  О.П. Попов Видавництво "Здоровя" Київ 1965 ст.

Немає коментарів:

Дописати коментар